Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mosina: 170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej

Data publikacji: 2018-05-22, Data modyfikacji: 2018-05-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Mosina: 170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej

W sobotę 26 maja, podczas Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej - kulminacyjny punkt obchodów z okazji 170. rocznicy proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Niepodległości i Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Festyn "170 lat Rzeczypospolitej Mosińskiej" na mosińskim rynku rozpocznie się o godz. 14.00 przekazaniem kluczy do bram miasta "Młodzieżowemu Sejmowi Rzeczypospolitej Mosińskiej".

W programie między innymi konkurs na strój historyczny i inne konkursy, "1 Mosin" wybijany na plenerowym stoisku mincerskim Witolda Wilhelma, stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowymi wydawnictwami filatelistycznymi, fotobudka i plansza historyczna, "jednodniówka" - rocznicowa "Gazeta Mosińska", wspólne zdjęcie mieszkańców Ziemi Mosińskiej, koncerty.

O godzinie 17.00 będziemy świadkami niecodziennego widowiska: Grupa Rekonstrukcji Cywilno Militarnej Semper Fidelis, aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu Michał Grudziński i Andrzej Lajborek, Michał Staniszewski z Teatru Amatorskiego Bez Kurtyny, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie, przy udziale XVIII-wiecznych mieszkańców Mosiny odegranych przez Krąg Instruktorski T.W.A Elita, odtworzą zdarzenia sprzed 170 lat - wkroczenia powstańców z Jakubem Krauthoferem-Krotowskim i proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej.

O godz. 18.00 z mosińskiego rynku odjedzie Poczta konna, a o 18.30 odsłonimy pomnik Jakuba Krauthofera-Krotowskiego w parku na Budzyniu - efekt całodziennego happeningu artystów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W sobotę 26 maja, przyjdź na rynek w Mosinie w historycznym ubraniu, odbierz drobny upominek, a nawet – weź udział w konkursie na najfajniejszy strój i wygraj atrakcyjną nagrodę.
Powitaj w historycznym stroju Jakuba Krauthofera-Krotowskiego, który tego dnia przyjedzie do Mosiny, by proklamować Rzeczypospolitą Mosińską!

Szczegółowy program wydarzenia podczas Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej

Kalendarium obchodów

Poznański Czerwiec 1956 w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis


Wydarzenia towarzyszące

Atrakcje Filatelistyczne

"1 Mosin"

Wspólna podróż w czasie - strój historyczny

UM Mosina, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola