Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Szkoła Podstawowa Nr 71 połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (Szkoła Podstawowa Nr 71, ul. Przybyszewskiego 37, Poznań)

Data publikacji: 2018-05-22, Data modyfikacji: 2018-05-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Poznań połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną! Już w środę 23 maja odbędzie się w Poznaniu bezprecedensowe wydarzenie. Jeżycka Szkoła Podstawowa nr 71 im. Janusza Kusocińskiego połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pośrednictwem amatorskiej łączności radiowej. - Projekt jest realizowany w ramach ogólnoświatowego programu ARISS. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył podróż kosmiczną. Amateur Radio on International Space Station, czyli ARISS, jest projektem prowadzonym przez wolontariuszy. Celem jest łączność radioamatorska z astronautami i kosmonautami ze stacji orbitalnej. Projekt ma walory edukacyjne i jest skierowany do szkół z całego świata. - Nasi uczniowie przeprowadzą rozmowę z astronautą Richardem Arnoldem, przebywającym obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Bezpośrednia rozmowa z kosmosem, pierwsza taka w Poznaniu, będzie możliwa dzięki realizacji projektu edukacyjnego, który został przygotowany przez nauczycieli we współpracy z naukowcami z UAM, Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w ramach programu ARISS. To wydarzenie bezprecedensowe w Poznaniu, niezwykłe doświadczenie edukacyjne dla uczniów -mówi Agnieszka Tokarczuk, koordynator projektu. Jestem przekonana, że organizacja tego typu wydarzeń przyczynia się do rozbudzenia zainteresowania astronomią, badaniami kosmosu, naukami ścisłymi, pasją do nauki samej w sobie. Chcemy pokazać dzieciom, że mają nieograniczone możliwości i że mogą spełniać swoje marzenia - dodaje. - Amatorska łączność radiowa ze stacją ISS nie jest sprawą prostą. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt radioamatorski, a przede wszystkim pomoc krótkofalowców. Po stronie polskiej łączność organizowana jest przez krótkofalowców z wielu organizacji: Amateur Radio on the International Space Station (ARISS), Poznańskiego Klubu Krótkofalowców SP3YOR oraz Polskiego Związku Krótkofalarskiego (PZK). - Łączność nie mogłaby się odbyć bez ochotników z 16 różnych organizacji krótkofalarskich i 5 partnerskich agencji kosmicznych (kanadyjskiej CSA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, rosyjskiej Rosaviakosmos, i amerykańskiej NASA). Połączenie ze stacją kosmiczną będzie trwało około 10 minut i będzie możliwe w czasie przelotu ISS nad Santa Rosa w Kalifornii. W tym czasie uczniowie będą mogli zadać szereg pytań związanych z pracą astronauty. - Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak odbył 8-dniową podróż kosmiczną. - Harmonogram wydarzenia: część oficjalna zaczyna się o 11:15 czasu polskiego, od około 12:20 zaczyna się łączność telefoniczna (od tego momentu prośba o ciszę - zamykamy aulę); o 13:20 powinno być już po łączności ze stacją kosmiczną. - Relacja na żywo: www.youtube.com/channel/UCzjrLtk55S7rG-dmVoMKeCg

Pełna treść wiadomości na: tag:poznan.pl,2018:events.102528
poznan.pl, Źródło artykułu: poznan.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola