Belka
Sobota, 23 Stycznia 2021   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Komorniki: Pierwsza zdalna sesja Rady Gminy

Data publikacji: 2020-04-24, Data modyfikacji: 2020-04-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Komorniki: Pierwsza zdalna sesja Rady Gminy

22 kwietnia 2020 r. odbyła się nadzwyczajna, zdalna sesja Rady Gminy Komorniki. W związku z obowiązywaniem od 20 marca br. stanu epidemii zaplanowane na marzec i kwiecień robocze sesje zostały odwołane. Aby zachować niezbędne środki ostrożności, na wniosek Wójta Jana Brody zorganizowano sesję online z wykorzystaniem systemów Microsoft Teams i e-Sesja, umożliwiającym zdalną dyskusję i głosowanie.

 

Nadzwyczajną sesję rozpoczął Wójt informacją o stanie zagrożenia epidemicznego na terenie gminy. Na dzień 21 kwietnia kwarantanną było objętych 29 osób pod 13 adresami, 6 osób zgłaszało się przez aplikację. Mamy wiedzę o drugim przypadku zarażenia. Pierwsza osoba zarażona jest już zdrowa. Informacje o obydwu przypadkach nie pochodziły z Sanepidu, ani innych służb. Osoby te same informowały gminę o swojej sytuacji. Wójt ocenił zagrożenie w gminie jako minimalne, czego, przyczyną zapewne jest brak na naszym terenie szpitala czy domów pomocy społecznej. Ale także ważna jest dyscyplina mieszkańców, stosujących się do obowiązujących zaleceń i przepisów. Nasi mieszkańcy zachowują ostrożność i zdrowy rozsądek, co przekłada się na sytuację w całej gminie. Jan Broda podkreślił także ogromną rolę Ochotniczej Straży Pożarnej, która we współpracy z urzędem realizuje szereg działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, jak ozonowanie wiat przystankowych, dystrybucja maseczek dla seniorów, organizacja pomocy osobom potrzebującym, itp.

Radni pracowali nad uchwałami w sprawie: zmiany budżetu; funduszu sołeckiego; przyjęcia Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt; określenia wykazu kąpielisk w sezonie 2020; zmiany uchwały w sprawie dotacji udzielanej żłobkom i klubom dziecięcym oraz zwolnień z podatku od nieruchomości.

Z inicjatywą wsparcia przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu zawieszenia działalności w aktualnej sytuacji wyszedł Wójt. W przygotowanej uchwale zaproponował zwolnienie z podatku od nieruchomości firm z branż hotelarskiej, gastronomicznej, kosmetycznej (w tym salony fryzjerskie). Zwolnienie ma obwiązywać za okres od kwietnia do września 2020. W uchwale nie sposób było wyliczyć wszystkich branż przedsiębiorców. Wójt zapowiedział jednak, że będzie korzystał z przysługujących mu uprawnień do umarzania podatków na wniosek. Każdy z przypadków będzie rozpatrywany indywidualnie.

Druga uchwała o charakterze pomocowym dotyczy dotacji przekazywanej żłobkom i klubom dziecięcym. Na terenie gminy działa obecnie 14 żłobków, w których jest zapisanych 315 dzieci i 3 kluby dziecięce, w których jest 25 dzieci. Placówki te zostały zamknięte poleceniem Wojewody Wielkopolskiego 12 marca. Od początku ich właściciele byli zaniepokojeni czy będą otrzymywać nadal gminną dotację, od czego zależy przetrwanie tych placówek. Zwracali się do nas także zdenerwowani rodzice w sprawie wysokości czesnego obowiązujących w żłobkach. Uchwała podjęta przez komornickich radnych pozwala nadal wypłacać tym podmiotom zaplanowaną dotację. Dzięki temu mogą one utrzymać swoją działalność i czekać na dzieci, które, miejmy nadzieję, niedługo do nich wrócą.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola