Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Niepodległa: Różne oblicza wolności (Muzeum Etnograficzne, ul. Grobla 25, wejście od ul. Mostowej 7, Poznań)

Data publikacji: 2018-12-13, Data modyfikacji: 2018-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 
W poszukiwaniu polskiego stylu narodowego - Zachowanie bogactwa ludowych tradycji, folkloru i wzornictwa stało się w okresie zaborów patriotycznym obowiązkiem ochrony "źródeł polskości". Działania takie podejmowali liczni naukowcy, pasjonaci i artyści - od Hugona Kołłątaja, Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, Oskara Kolberga, Wincentego Pola i wielu innych po wybitnych twórców takich jak np. Stanisław Witkiewicz, Stanisław Wyspiański, Zofia i Karol Stryjeńscy. W zachowaniu polskiego ludowego wzornictwa wybitny udział miały tworzone organizacje takie jak chociażby Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, Warsztaty Krakowskie, a po odzyskaniu niepodległości Spółdzielnia Ład. Ludowy pierwiastek, zgodnie z ideami Norwida, miał spełniać w sztuce użytkowej rolę ożywczą i patriotyczną, a w założeniach organizacji było również wykreowanie stylu swojskiego, który miałby wyróżniać sztukę polską i podtrzymywać narodową jedność. Działania te traktowano jako intelektualną alternatywę walki zbrojnej. Od połowy XIX w. po pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości starania te odniosły ogromny sukces w zachowaniu istotnych źródeł polskiej kultury, a także międzynarodowe uznanie na Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Wykład ilustrowany będzie obrazami Zofii Stryjeńskiej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego. - prowadzenie: Witold Przewoźny - wstęp w cenie biletu do oddziału - Więcej na temat programu z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości można znaleźć na podstronie, pod linkiem:  1918-2018. Wolność. Kocham i rozumiem - Więcej informacji na temat ogólnopolskiego programu Niepodległa pod linkiem  niepodlegla.gov.pl

Pełna treść wiadomości na: tag:poznan.pl,2018:events.106836
poznan.pl, Źródło artykułu: poznan.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola