Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ruszyła piąta edycja Lekcji z ZUS

Data publikacji: 2018-09-17, Data modyfikacji: 2018-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Ruszyła piąta edycja Lekcji z ZUS

Rozpoczął się nowy rok szkolny, zatem ruszyła również piąta edycja Lekcji z ZUS. Zainteresowane projektem szkoły mogą zgłaszać chęć udziału do lokalnych koordynatorów.

Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i dowiedzieć się jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Lekcje z ZUS goszczą w szkołach od 2014 r. Od tego czasu liczba szkół oraz uczniów, którzy wzięli udział w projekcie wzrosła niemal trzykrotnie. Konkurs, a od 2016 r. olimpiada pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, przyciąga coraz więcej uczniów, którzy prezentują wysoki poziom wiedzy z zakresu ubezpieczeń.
Podczas czterech lekcji uczniowie dowiedzą się jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie są rodzaje świadczeń z ubezpieczeń, od czego zależy wysokość emerytury, a także jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy.

Liczby mówią same za siebie!

W roku szkolnym 2014/2015 w projekcie Lekcje z ZUS uczestniczyły 373 szkoły i 17 403 uczniów, w 2016/2017 było to już 913 szkół i 46 708 uczniów, a w roku szkolnym 2017/2018 aż 62 tys. uczniów wzięło udział w Lekcjach z czego 30 tys. zdecydowało się na udział w Olimpiadzie. Tylko w Wielkopolsce w ubiegłym roku szkolnym do pierwszego etapu olimpiady zgłosiło się 2207 uczniów z 64 szkół.

Potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z ZUS !

Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w Lekcjach z ZUS oraz zgłosić szkołę do olimpiady mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji. To pracownik oddziału ZUS, który opiekuje się uczestnikami Lekcji. Można poprosić go o szkolenie z zakresu projektu i o materiały dydaktyczne. To do niego zgłasza się szkołę, która chce wziąć udział w olimpiadzie. Kontakt do koordynatora znajduje się na stronie internetowej ZUS www.zus.pl/edukacja/kontakt.

Spróbuj swoich szans w olimpiadzie !

Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę po Lekcjach z ZUS. Pierwszy etap organizują szkoły. Wyłania 20 najlepszych trzyosobowych zespołów, które zmierzą się w etapie wojewódzkim. Laureaci etapu wojewódzkiego rywalizują z reprezentantami innych województw na szczeblu centralnym.
Dzięki podpisywanym przez ZUS umowom z uczelniami, laureaci olimpiady mogą liczyć na ciekawe propozycje. W ofercie są indeksy na wybrane uczelnie oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na kilkanaście uczelni w Polsce. Uczniowie mogą też otrzymać atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Harmonogram tegorocznej edycji Olimpiady

Do Olimpiady mogą przystąpić te szkoły, w których odbyły się cztery lekcje projektu Lekcje z ZUS. W tym roku szkolnym zgłoszenia trzeba przesłać do 14 listopada 2018 r. Etap szkolny odbędzie się 27 listopada 2018 r, wojewódzki 15 marca 2019 r., a finał w centrali ZUS w Warszawie - 26 kwietnia 2019 r. Regulamin Olimpiady jest na stronie: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/olimpiada.

Dla młodszych i starszych

Lekcje z ZUS to nie jedyny projekt edukacyjny ZUS. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Zakład proponuje Projekt z ZUS. Nauczyciel prowadzi lekcję o ubezpieczeniach społecznych. Może on oczywiście liczyć na wsparcie koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji. Później uczniowie wykonują projekt edukacyjny, który wyjaśni dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Może mieć on formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej.

Marlena Nowicka, Źródło artykułu: ZUS
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola