Belka
Środa, 20 Lutego 2019   imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku (CK Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań)

Data publikacji: 2018-10-09, Data modyfikacji: 2018-10-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Otwarte wykłady, które odbywają się w drugi wtorek każdego miesiąca. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na pierwsze spotkanie w nowym cyklu "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconym w tym roku problemowi wiedzy.  - Wykład wygłosi prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, a jego tytuł brzmi: Filolog na tropach zwyczajów, konwencji i norm. Według jednej z najbardziej rozpowszechnionych definicji, filolog to specjalista w zakresie języka i literatury jakiegoś narodu lub kręgu cywilizacyjnego, a więc ktoś, kto ma na ten temat odpowiedni zasób wiedzy. Głównym przedmiotem rozważań będzie zatem ów zasób, ale przede wszystkim w odniesieniu do języka i komunikacji, gdyż autor wykładu jest językoznawcą polonistycznym. Wiedza dotycząca kodów służących ludzkiemu komunikowaniu się zakłada nie tylko znajomość modeli, wzorców i norm, które stanowią mniej lub bardziej abstrakcyjne odzwierciedlenie języka, lecz również zwyczaju językowego (uzusu). Ta dychotomiczna zasada odnosi się do specjalistów i laików. Filolog zgłębiający tajemnice gramatyki i jednocześnie lekceważący poznawanie uzusu jest tak samo ułomny, jak laik uparcie odrzucający naukowe bądź popularnonaukowe opisy języka. Harmonia między wiedzą wyraźną i wiedzą jasną jest istotą rozumienia. - Wstęp wolny.

Pełna treść wiadomości na: tag:poznan.pl,2018:events.105405
poznan.pl, Źródło artykułu: poznan.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola