Belka
Piątek, 24 Maja 2019   imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wielkopolski OW NFZ: dodatkowe 86 mln złotych dla szpitali, badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i zabiegi usuwania zaćmy – bez limitu od 1 kwietnia br.

Data publikacji: 2019-05-07, Data modyfikacji: 2019-05-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Wielkopolski OW NFZ: dodatkowe 86 mln złotych dla szpitali, badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i zabiegi usuwania zaćmy – bez limitu od 1 kwietnia br.

W Wielkopolsce łączna wartość ryczałtów wszystkich 49 szpitali tzw. „sieciowych” wynosi 1,985 mld złotych. W stosunku do całego okresu styczeń – grudzień 2018 roku jest to o 86 mln złotych więcej. Spośród wszystkich 49 szpitali – wyższy ryczałt otrzyma 48, (tylko jedna placówka, mimo sporego niewykonania umowy otrzyma niższy ryczałt o 170 tys. zł). Warto podkreślić, że 42% tegorocznego wzrostu ryczałtów trafi do szpitali powiatowych na 2019 rok. (Dla przypomnienia: budżet Wielkopolskiego OW NFZ na wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej wynosi 7,5 mld złotych).

Wyższe wartości ryczałtu wynikają w głównej mierze ze zmiany wycen ok. 300 grup procedur, głównie w zakresie chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej (wzrost wyceny maksymalnie o 15%). Dodatkowo zwiększono również wycenę części zabiegów chirurgicznych realizowanych przez szpitale tzw. „sieciowe” I i II poziomu - o 20%.

W kwocie dodatkowych środków w wysokości 86 mln mieszczą się również zwiększenia z tytułu dotychczasowych przepisów, czyli posiadanych przez placówki certyfikatów akredytacyjnych, świadectw wydanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej i Diagnostyce Laboratoryjnej. Od połowy ubiegłego roku szpitale zyskują także, jeśli wykonują świadczeń ambulatoryjnych więcej – o 5, 10 oraz 20% - wówczas wzrasta cały ryczałt. W przypadku szpitali wielkopolskich widać coraz lepsze wykorzystanie wskaźników jakościowych. Na przykład - certyfikat Centrum Monitorowania Jakości uzyskało o 5 szpitali więcej niż w II połowie 2018 roku, których wtedy było 9. Świadectwo dotyczące jakości w diagnostyce laboratoryjnej – aż o 9 (z tym, że jeden je utracił), a wcześniej miało aż 25 placówek.

Od 1 kwietnia tego roku zabiegi usuwania zaćmy oraz badania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej realizowane są bez limitu. To znaczy, że Fundusz zapłaci za zabieg lub badanie wykonane u każdego pacjenta. Celem zniesienia limitu jest zarówno skrócenie kolejek pacjentów oczekujących na te świadczenia, jak i poprawa kondycji finansowych placówek dzięki większej realizacji. Placówka rozliczy się z Funduszem po każdym zakończonym kwartale (tak jak dotychczas w przypadku np. zawałów serca, świadczeń „DiLO” onkologicznych, czy porodów).

Optymalnie, szacując na podstawie bieżącej liczby osób oczekujących na w/w świadczenia oraz średniej ceny badania lub zabiegu, Wielkopolski OW NFZ wyliczył kwotę ok. 42 mln złotych, która odpowiadałaby realizacji zabiegów /badań u wszystkich zapisanych na listy oczekujących pacjentów. Wiadomo jednak, że lista ta będzie się zmieniała, a o możliwościach realizacji zadecyduje potencjał placówek.

W ubiegłym roku Oddział przeznaczył na sfinansowanie tych świadczeń łącznie prawie 131 mln złotych, z czego 26,5 mln złotych stanowiły środki przeznaczane dodatkowo - ponad wartości umów, z czego ponad 16 mln złotych włączyliśmy do umów na 2019 rok.

Po analizie wykonania umów w 2018 roku powiązanego z przekazywanymi transzami pieniędzy widać, że np. w zabiegach usuwania zaćmy kolejka osób oczekujących (zarówno pilnych jak i stabilnych) zmniejszyła się o około 25%, z ponad 25 tysięcy pacjentów zapisanych na koniec I kwartału do prawie 19 tysięcy pod koniec ubiegłego roku. Można zatem wywnioskować, że przekazanie dodatkowych środków w wysokości prawie 12 mln złotych dało efekt w postaci skrócenia kolejki o 6000 pacjentów. Porównując średni czas oczekiwania na ten zabieg między początkiem i końcem 2018 roku widać, że pacjenci czekali na zabieg średnio o ponad 3 miesiące krócej pod koniec roku.

Podobna sytuacja dotyczyła badań tomografii komputerowej – analogicznie, przeznaczenie dodatkowo 8,2 mln złotych w ciągu 2018 roku pozwoliło skrócić kolejkę oczekujących na to badanie o 21%, z prawie 14,7 tysiąca osób zapisanych pod koniec I kw. do 11,5 tysiąca pacjentów pod koniec ub. roku - czyli 3130 osób, Pacjenci pod koniec roku czekali o 24 dni krócej na to badanie niż w styczniu 2018 roku.

W ubiegłym roku Oddział przeznaczał także dodatkowe środki na zmniejszenie kolejek w poradniach specjalistycznych na wizyty pierwszorazowe. Łącznie przekazano ponad 6,2 mln złotych. Środki te pozwoliły przyjąć więcej i szybciej pacjentów, którzy z racji pierwszej wizyty zawsze wymagają większych nakładów i czasu poświęconych na np. diagnostykę. Przekazane pieniądze pozwoliły skrócić kolejki pacjentów oczekujących – najbardziej w poradniach:

Otolaryngologicznej dla dzieci (prawie 60%)

Okulistycznej dla dzieci (51%)

Endokrynologicznej (33%)

Pulmonologicznej (46%)

Neurologicznej dla dzieci (42%)

Z kolei na zmniejszanie kolejek osób oczekujących na zabiegi endoprotezoplastyki, przekazano 28,4 mln złotych w ciągu roku.

Łącznie na w/w świadczenia, Wielkopolski OW NFZ przeznaczył w ubiegłym roku ponad 61 mln złotych dodatkowo poza umowami.

Natomiast w bieżącym roku, po rozliczeniu I kwartału, dodatkowo ponad wartości umów Oddział przeznaczył środki finansowe pochodzące z funduszu zapasowego lub rezerwy ogólnej NFZ na kilka zakresów świadczeń:

- Na zabiegi endoprotezoplastyki przeznaczono łącznie 21,6 mln złotych, z czego przekazano już 18,6 mln zł. Z tej kwoty prawie 13,5 mln zł - na zwiększenie bieżących umów do końca roku, a 5,1 mln złotych na sfinansowanie zabiegów już wykonanych ponad wartości umów w I kwartale.

- Na finansowanie programów lekowych, przeznaczono dodatkowo łącznie prawie 15 mln zł, z czego ponad 14 mln na nowe programy lekowe - między innymi:

-leczenie rdzeniowego zaniku mięśni

-leczenie akromegalii pasyreotydem

-leczenie opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka hodgkina z zastosowaniem niwolumabu

-leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem

-leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem

Pozostałe środki z w/w 15 mln zł przeznaczono na zwiększenie dostępności do istniejących już programów, w tym: na szczepienie noworodków przeciwko wirusowi RS i leczenie (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)

Na finansowanie procedur wysokospecjalistycznych (np. przeszczepy płuca, czy wszczepianie zastawek serca) dodatkowo Oddział otrzymał prawie 9 mln złotych. Kwota ta została w części przeznaczona na sfinansowanie nowego zakresu – zabiegi przezcewnikowej bezoperacyjnej naprawy zastawki mitralnej, którą od 1 maja tego roku będzie realizował Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Wartość środków zaplanowanych do końca roku na ten cel to prawie 2,6 mln złotych. Z kolei na zwiększenie dostępności i zapłacenie za wszystkie zrealizowane ponad wartości umowy zabiegi wysokospecjalistyczne, przekazano z tej puli 5,7 mln złotych.

, Źródło artykułu: Rzecznik Prasowy Wielkopolskiego OW NFZ
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola