Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Z cyklu "Seryjni poeci" - spotkanie z Urszulą Honek i Natalią Malek (Scena Nowa, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82)

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Urszula Honek pisze  niepokojące wiersze, tak charakteryzowane przez Adama Wiedemanna - Nowa książka Urszuli Honek różni się od poprzedniej, ale nie nastrojem. Różni się wzmożoną lakonicznością, brak tu już małych poematów prozą, sporo za to fragmentów kilkuwersowych, pisanych "ze ściśniętym gardłem"./.../."Pod wezwaniem" to książka arcysugestywna, napisana z wielką znajomością fachu, trudno ją wszak nazwać "ładną", nie jest to literacki gadżet, raczej twardy orzech do zgryzienia. Czytelnik wychodzi z tej lektury unurzany w gnojówce, błocie i pomyjach, ale też swoiście zadowolony i przekonany, że taka anty-katharsis była mu potrzebna. - Urszula Honek - autorka książek poetyckich "Sporysz" (WBPiCAK, 2015) i "Pod wezwaniem" (WBPiCAK 2018). Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. R.M. Rilkego i finalistka Nagrody Poetyckiej "Orfeusz" im. K.I.Gałczyńskiego. Publikowała m.in. w Twórczości, Dwutygodniku.com i artPapierze. Pochodzi z Racławic (k.Gorlic). Mieszka w Krakowie. Kocha psy. - "Kord" Natalii Malek , z sugestywnymi zdjęciami Anny Grzelewskiej,  to jedna z najwyżej ocenianych książek poetyckich wydanych w 2017 roku.   Wiersze Natalii Malek są minimalistyczne, niedopowiedziane, skondensowane, a jednocześnie "narracyjne". Ich narracyjność jest jednak urywana, fragmentaryczna, rozsadzana od wewnątrz wielością głosów, emocji, uczuć i sytuacji... - pisze Patryk Szaj z wydawnictwa WBPiCAK. Mariusz Grzebalski, szef Wydawnictwa WBPiCAK:   W samych tekstach najciekawsze jest chyba to, że one nic sobie nie robią z naszych czytelniczych przyzwyczajeń. Wpadamy w nie znienacka, od razu - ktoś do nas coś mówi, na różne sposoby i tematy, czasem konkretnie, czasem nie. Język zapętla się i meandruje, wędruje po różnych rejestrach, ale ani na moment nie przestaje intrygować. Wiele pięknych zdań i jeszcze więcej rzadko używanych słów. A Maciej Woźniak w "Dwutygodniku" zaznaczał - Dostajemy niby ledwie zarys anegdoty albo kulejący poetycki aforyzm, ale tak to brzmi, tak znakomicie pracuje w uchu, tak kokietuje zmysł ciekawości i rytmicznie pręży się na międzywersowych przerzutniach - że wystarczy, że lepiej być nie może. - Prowadzenie: Piotr Śliwiński - Wstęp wolny - opr.sw

Pełna treść wiadomości na: tag:poznan.pl,2018:events.106065
poznan.pl, Źródło artykułu: poznan.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola