Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

A to wszystko dla Niepodległej....

Data publikacji: 2018-11-09, Data modyfikacji: 2018-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Grypę nazywano onegdaj influenzą, a szkolną przerwę - pauzą. A koza- była niechlubnym miejscem, które czekało na niegrzeczne dzieci. Te, i wiele innych obyczajów sprzed stu lat przypomnieli niedawno dzieciom nauczyciele i dyrekcja ze Szkoły  Podstawowej nr 77. N asz projekt działań z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę był bardzo bogaty- mówi Anna Kończak, dyrektor placówki. Mieliśmy liczne konkursy rysunkowe i krasomówcze, uczniowie przygotowywali drzewa genealogiczne swoich rodzin, odwiedzaliśmy i sprzątaliśmy groby zasłużonych Wielkopolan. Jedną z naszych "akcji" było właśnie zorganizowanie dnia szkoły sprzed stu lat. Dzieci pięknie się ubrały- my również założyliśmy starodawne stroje. I przypomnieliśmy sobie wszyscy razem, co to znaczy klęczeć na grochu, czy kaligrafować piórem wiecznym... Z nostalgią wspominaliśmy, cóż za dramatem był kiedyś dla ucznia potworny kleks.... - Dlaczego tak bardzo włączyliśmy się w obchody stu lat Niepodległej?- zastanawia się Dorota Brocka, zastępca dyrektora SP nr 77. Myślę, że patriotyzm, to nasze życie, nasz sposób postępowania na codzień, a nie od święta. Sama mieszkałam przez dwa lata w Stanach Zjednoczonych i pamiętam, jak tęskniłam za bliskimi, za polskimi obyczajami, za moją małą ojczyzną. Można dziś być kosmopolitą, Europa jest w zasięgu ręki, ale to tu mamy nasze korzenie. I chcemy, żeby nasze dzieci dobrze to sobie zapamiętały.   

Pełna treść wiadomości na: tag:poznan.pl,2018:news.125629
poznan.pl, Źródło artykułu: poznan.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola