Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Wtorek, 29 Kwietnia 2025   imieniny: Piotr, Robert, Bogusław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gdzie po pomoc w czasie długiego weekendu? Sprawdź rejon wyjazdowy swojego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Data publikacji: 2022-04-30, Data modyfikacji: 2022-04-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Gdzie po pomoc w czasie długiego weekendu? Sprawdź rejon wyjazdowy swojego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • Rozpoczynający się długi weekend jest dobrą okazją do przypomnienia, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy.
  • Jeśli potrzebujemy wizyty domowej w ramach wieczorynki, musimy zadzwonić do tej, która obejmuje swoim rejonem nasz adres zamieszkania.
  • Pomoc w dni wolne i święta można również otrzymać w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu oraz w uzasadnionych przypadkach - w Izbach Przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. Możemy w nich otrzymać pomoc lekarza w tygodniu od godz. 18 do 8, a także całodobowo w dni wolne i święta. Do wieczorynek można zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy dotychczas zastosowane środki nie zadziałały. Lekarz punktu NiŚOZ może również wystawić receptę na leki stosowane w chorobach przewlekłych, jeśli nagle nam ich zabraknie.

W przypadku osobistej wizyty w wieczorynce możemy wybrać dowolny punkt. Jeśli jednak konieczne jest zamówienie wizyty domowej powinniśmy skontaktować się z tą wieczorynką, która obejmuje nas swoim zasięgiem. Zwykle pokrywa się on z obszarem powiatu. Wyjątkiem jest Poznań i powiaty: poznański, czarnkowsko-trzcianecki oraz pilski. Od 1 maja, w związku z przeprowadzką wieczorynki w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, zostały wprowadzone zmiany w rejonach wyjazdowych na terenie Poznania i okolic.

W ostatnim czasie adres zmieniły wieczorynka oraz Izba Przyjęć SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, które od 1 maja mieszczą się przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu. 

Warto pamiętać, że Izby Przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów przywiezionych przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie. Nie należy ich traktować, jak poradni lekarza rodzinnego, wieczorynki czy przychodni specjalistycznej. SOR-y nie przyjmują pacjentów na pobyty planowe, nie wystawiają recept ani skierowań na badania. Trafiają na nie m.in. pacjenci, którzy doznają urazu, ulegną wypadkowi, z podejrzeniem zawału lub udaru.

Pacjenci mają również zapewnioną w Wielkopolsce doraźną pomoc stomatologiczną. Obecnie realizują ją dwie placówki. W Poznaniu przy ul. Czajczej 1A oraz w Racocie (pow. kościański) na Osiedlu 2000 10. Dokładne adresy również są dostępne w artykule, do którego kieruje link powyżej.

Istnieje też możliwość skorzystania z teleporady pielęgniarki, położnej lub lekarza pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.  

, Źródło artykułu: Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola