Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Odpady komunalne Poznań – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Data publikacji: 2021-09-06, Data modyfikacji: 2021-09-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Odpady komunalne Poznań – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Każdy właściciel gospodarstwa domowego, w którym wytwarzane są odpady, musi uiszczać określoną opłatę za śmieci. Opłaty za odbiór odpadów się różnić w poszczególnych gminach i miastach. Są one dostosowane do realnych kosztów gospodarki odpadami. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Właściciele nieruchomości, w których powstają odpady komunalne, mają obowiązek złożenia w swojej gminie tzw. deklaracji śmieciowej. Czym są odpady komunalne i jak je segregować? Co to jest deklaracja śmieciowa i jak ją złożyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Czym są odpady komunalne?

Odpady komunalne, czyli potocznie „śmieci", to odpady, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych. Każdy właściciel gospodarstwa domowego powinien zadbać o prawidłową segregację śmieci, która jest bardzo ważna z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Odpady należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników. Aktualnie obowiązuje podział odpadów na 5 frakcji. Są to: papier, tworzywa sztuczne i metal, szkło, odpady zmieszane i odpady biodegradowalne.

Odpady komunalne Poznań. Jak segregować śmieci?

Segregacja śmieci nie tylko ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale jest także korzystna dla portfela. Niestety systematyczny wzrost opłaty za śmieci to zjawisko, z którym musimy się liczyć. Dlatego warto pamiętać, że osoby segregujące odpady ponoszą mniejsze opłaty za śmieci niż ci, którzy tego nie robią. Dotyczy to nie tylko Poznania, ale także innych miast i gmin. Warto wspomnieć, że w 2010 r. powstał Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który dba m.in. o regularny wywóz odpadów komunalnych. Odpady różnego pochodzenia należy umieszczać w oddzielnych pojemnikach:

  • Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty) - obejmuje plastikowe opakowania i butelki, folie aluminiowe, kapsle, puszki itp.
  • Pojemnik na papier (kolor niebieski) - służy do umieszczania w nim opakowań papierowych, tekturowych i kartonowych, a także gazet czy ulotek.
  • Pojemnik na szkło (kolor zielony) - obejmuje szklane butelki, słoiki oraz opakowania po kosmetykach.
  • Pojemnik na odpady biodegradowalne (kolor brązowy) - obejmuje resztki żywności pochodzenia roślinnego, skorupki jaj i orzechów, a także filtry i fusy po kawie czy herbacie.
  • Pojemnik na odpady zmieszane (kolor czarny) - wrzucamy do niego wszystko, czego nie można wrzucić do pozostałych pojemników, a co nie należy do odpadów niebezpiecznych. Obejmuje m.in. odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego czy trwale zanieczyszczone opakowania po jedzeniu.

W procesie segregacji śmieci warto pamiętać o odpadach, które nie zaliczają się do żadnej z wymienionych kategorii, a ich składowanie odbywa się tylko w wyznaczonych punktach. Są to m.in. leki, baterie, meble, sprzęt AGD/RTV czy też odpady po żrących chemikaliach.

Czym jest deklaracja śmieciowa i jak ją złożyć?

Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia tzw. deklaracji śmieciowej, czyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotyczy to właścicieli domów jednorodzinnych, zarządów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz właścicieli wydzielonych lokali, które nie podlegają zarządcy. Mieszkańcy bloków nie muszą składać deklaracji - wystarczy, że poinformują zarządcę o liczbie domowników. Zastanawiasz się, jak złożyć deklarację? Na szczęście nie musisz już iść do urzędu. Aktualnie Urząd Miasta Poznania umożliwia wypełnianie różnego rodzaju deklaracji online. Przez internet możesz złożyć m.in. deklarację śmieciową - https://przyjazne-deklaracje.pl/poznan/.

Aby przyczynić się do ochrony środowiska, warto zadbać o odpowiednią segregację śmieci w gospodarstwie domowym. Nie należy również zapominać o deklaracji śmieciowej - jej złożenie jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Na szczęście aktualnie możesz to zrobić bez wychodzenia z domu!

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola