Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przed feriami nie zapomnij o EKUZ!

Data publikacji: 2020-01-20, Data modyfikacji: 2020-01-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Przed feriami nie zapomnij o EKUZ!

Jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu, Islandii – warto zabrać ze sobą EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest potwierdzeniem faktu, że w Polsce jesteśmy ubezpieczeni w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli leczymy się w ramach NFZ. Jest honorowana w placówkach, które leczą w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego danego kraju, w sytuacjach nagłych - czyli nie służy do leczenia planowego. Pamiętajmy, że w każdym państwie obowiązują inne zasady refundacji usług zdrowotnych, i np. niektóre świadczenia mogą być odpłatne, albo częściowo płatne.

Termin ważności karty

Przypominamy, aby sprawdzać ważność posiadanej karty EKUZ, zanim udamy się po nową. Często zdarza się, że osoby posiadające kartę, która ”wystarczy” na najbliższy i nieco późniejszy wyjazd wnioskują o wydanie nowej, co wydłuża czas otrzymania karty (aktualną trzeba najpierw unieważnić) oraz generuje plastikowe odpady.

Data ważności karty znajduje się w jej dolnym, prawym rogu. Obecnie wielu osobom, np. zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, czy prowadzącym działalność gospodarczą, karta wydawana jest na okres 3 lat, a np. emerytom na 5 lat. Termin ważności EKUZ zależy od rodzaju tytułu do ubezpieczenia. 

Wyrabianie karty

W Wielkopolsce kartę EKUZ „od ręki” otrzymuje się podczas wizyty osobistej w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu (lub w Delegaturach: w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i w 2 Punktach Obsługi Ubezpieczonych – w Słupcy i Rawiczu). W trybie korespondencyjnym, wysyła się wniosek/wnioski do WOW NFZ pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez e-puap, i dolicza czas na weryfikację i wysyłkę.

Wnioski można pobrać w pliku do wydrukowania i wypisania ze strony internetowej WOW NFZ, albo druk wypełnić na miejscu.

, Źródło artykułu: Biuro Prasowe WOW NFZ
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola