Belka
Sobota, 23 Stycznia 2021   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wielkopolski oddział NFZ zaprasza do udziału w "Środzie z Profilaktyką" w nowej odsłon

Data publikacji: 2020-07-29, Data modyfikacji: 2020-07-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Wielkopolski oddział NFZ zaprasza do udziału w

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Dzień nie został wybrany przypadkowo - jest to rocznica urodzin Barucha Samuela Blumberga, amerykańskiego lekarza i laureata Nagrody Nobla, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

Rozróżniamy 5 głównych szczepów zapalenia wątroby - A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW typu A, D i E dochodzi drogą pokarmową lub przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem.

Dzisiaj skupimy się na Wirusowym Zapalaniu Wątroby typu A (WZW A).

WZW A, potocznie nazywane żółtaczką pokarmową, to choroba wywoływana wirusem HAV, która cechuje się ostrym przebiegiem u osób dorosłych. Dzieci natomiast przechodzą ją zazwyczaj łagodnie. Do najczęstszych objawów zakażenia należą zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, uczucie zmęczenia oraz charakterystyczne zażółcenie skóry.

Jak się uchronić przed zakażeniem?

Głównym sposobem szerzenia się wirusa jest droga pokarmowa, dlatego nie bez powodu WZW A jest nazywane „chorobą brudnych rąk".

Najważniejsza jest zatem HIGIENA. Myjmy ręce tak często, jak jest to możliwe, z użyciem mydła i bieżącej wody, a przede wszystkim po wejściu do domu czy biura, po skorzystaniu z toalety oraz przed przygotowaniem posiłków. Dodatkowo nie pijmy wody z niewiadomego źródła oraz nie jedzmy posiłków w miejscach bez dostępu do bieżącej wody. Ponadto, warto mieć zawsze przy sobie płyn dezynfekcyjny lub specjalne chusteczki, które przydają się w miejscach, w których nie ma możliwości umycia rąk.

W przypadku WZW A możliwe jest także SZCZEPIENIE OCHRONNE, które daje odporność na kilkanaście lat. Szczepienie przeciwko WZW A jest szczepieniem zalecanym, ze szczególnym wskazaniem dla osób udających się w rejony endemicznego występowania drobnoustroju, a także m. in. dla pracowników służby zdrowia, oświaty, osób produkujących żywność oraz dzieci, które nie chorowały na WZW A.

Po więcej informacji zapraszamy w najbliższą środę 29 lipca 2020r., w ramach akcji Środa z Profilaktyką.

Środy z Profilaktyką to cykliczne wydarzenia (w każdą środę), podczas których oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują działania mające na celu przybliżyć tematykę profilaktyki zdrowotnej oraz promocji zdrowia jak najszerszemu gronu odbiorców. Wraz z ekspertami i stowarzyszeniami pacjentów NFZ służy informacjami w zakresie odpowiedzialnej troski o zdrowie oraz możliwie komfortowe życie w chorobie.

Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 roku, i od tego czasu systematycznie - w każdą środę - odbywały się spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, prelekcje o tematyce prozdrowotnej oraz badania takie, jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi czy konsultacje dietetyczne.

Pandemia Covid-19 wstrzymała możliwość spotykania się w siedzibach Funduszu podczas konsultacji z ekspertami czy akcji pomiarowych (np. cukier, ciśnienie), dlatego powracamy w nowej formule. Działania przenieśliśmy do internetu, przede wszystkim na kanał „Akademia NFZ" na platformie YouTube i na stronę www, gdzie w zakładce „Profilaktyka" publikujemy wszystkie informacje na temat „Środy" w danym tygodniu. Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

 

, Źródło artykułu: WOW NFZ w Poznaniu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola