Belka
Wtorek, 7 Maja 2024   imieniny: Ludmiła, Gizela, Benedykt
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zbudowane - AWF

Data publikacji: 2019-05-23, Data modyfikacji: 2019-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych w zeszłym roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną. W tym roku wspólnie z poznańskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich skupimy się nie na pojedynczych obiektach, ale  poznamy wspólnie idee, które stały za znaczącymi dla Poznania założeniami urbanistycznymi. Tym razem wspólnie odwiedzimy tereny Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu.  Serdecznie Zapraszamy! Spacer odbędzie się 31 maja ( piątek)   godzina 17.00 W czasie spacerów wykorzystywać będziemy ARCHITEKTONICZNĄ MAPĘ POZNANIA, wydaną przez WOIA RP i SARP w 2017 roku. AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Główny budynek AWF jest jednym z najlepszych przykładów architektury modernistycznej w Poznaniu. Powstał w 1972 roku, według projektu wybitnego architekta Marka Leykama, wielu krytyków uważa, że jest to jeden z jego najlepszych obiektów. Niska horyzontalna bryła podzielona jest na trzy niezależne od siebie części, druga kondygnacja – częściowo nadwieszona nad partnerem jest całkowicie przeszklona- dzięki czemu budynek sprawia wrażenie „lekkiego”.  Według projektu Leykama pierwotnie główny budynek AWF miał być zwieńczony futurystycznym spodkiem, który pełniłby funkcję sali wykładowej. Podczas spaceru odwiedzimy także Budynek Dydaktyczny- autorstwa architekta Jerzego Gurawskiego oraz Halę Sportową pracowni Neostudio. Spacer poprowadzi dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz przy wsparciu architekta Wojciecha Tkaczyka. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : [email protected]. Tytuł wiadomości:AWF. Zapisy otwarte od 23 maja, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona. Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) to zawodowa organizacja o wieloletniej tradycji zrzeszająca architektów oraz osoby związane z architekturą. Tworzą ją ludzie w różnym wieku, o rozmaitych poglądach i doświadczeniach. Założeniem SARP jest dbałość o ład przestrzenny i jakość architektury powstającej wokół nas. SARP to także organizacja animująca wydarzenia kulturalno-oświatowe związane z promocją dobrej architektury, a także tworząca warunki dla rozwoju twórczości architektonicznej i jej ochrony Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu, Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Sti poligrafia

Pełna treść wiadomości na: poznan.sarp.org.pl/?p=1391
poznan.sarp.org.pl, Źródło artykułu: poznan.sarp.org.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
poznański

Powiat poznański - powiat, którego siedzibą jest miasto Poznań, mimo że sam do niego nie należy. Powiat znajdujące się w zachodniej Polsce, w centrum województwa wielkopolskiego. Należy do niego, aż 17 gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz i Tarnowo Podgórne.

W powiecie utworzonym w 1999 roku mieszka największa liczba ludności, biorąc pod uwagę wszystkie powiaty w Polsce. Jest to 365,5 tys. mieszkańców. Rekordowa w skali kraju jest także gęstość zaludnienia – 181 os./km². Jeśli chodzi o powierzchnię (1900 km²), jest to największy powiat Wielkopolski.

Można tu odwiedzić obszary ochrony przyrody: park narodowy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Przez tereny powiatu przebiegają trasy turystyczne: Trasa Kórnicka, Szlak Piastowski, Szlak Romański, oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół stolicy województwa wielkopolskiego opracowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola